§ 5 Kyläyhdistysavustukset 2026

Lataa 

MUODno-2026-154

Päätöspäivämäärä

11.5.2026

Päätöksen tekijä

Elinvoimajohtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö 35 § kohta 1

Kuvaus

Vuoden 2026 kyläyhdistysavustuksia tuli hakea 1.4.2026 mennessä. Kyläyhdistysavustuksiin on varattu yhteensä 3 050 euroa. Kyläyhdistysavustushakemuksia tuli määräaikaan mennessä yhteensä seitsemän (7) kappaletta. Kyläyhdistysavustuksista haettava summa oli yhteensä 5 765 euroa. 

Avustusten yleisten myöntämisperusteiden ja -ehtojen lisäksi kyläyhdistysavustuksen myöntöä ja tuen käyttöä koskevat seuraavat ehdot: 

  • Hakijan tulee olla järjestäytynyt muoniolainen kyläyhdistys. 
  • Kyläyhdistykselle voidaan myöntää toiminta- ja kohdeavustusta. 
  • Avustusta voi käyttää esim. oman kylän toiminnan järjestämiseen ja aktivoimiseen sekä yhteisöllisyyden edistämiseen, tarvikkeiden ja materiaalien hankkimiseen, kylän kohteiden kunnostamiseen, viihtyvyyden parantamiseen, ympäristön siistimiseen jne. 
  • Avustuksen tavoitteena on kannustaa kyläyhdistyksiä oman ympäristönsä ja kylän identiteetin vahvistamiseen sekä yhteisöllisyyden tukemiseen. 

Avustuksia jaettaessa huomioidaan esitettyjen kustannusten tukikelpoisuuden lisäksi myös mm. hakijan saama muu julkinen tuki, oma varainhankinta, taloudelliset toimintaedellytykset, arvioitujen kustannusten suuruus suhteessa haettuun avustukseen sekä avustuksen vaikuttavuus.

Avustustyöryhmä on arvioinut ja käsitellyt hakemukset kootusti. Kaikki hakemukset ja hakijat täyttävät avustusten yleiset myöntämisperusteet ja kelpoisuusehdot. Avustustyöryhmä ehdottaa kyläyhdistysavustuksia jaettavaksi seuraavasti:

Hakija Haettu, eur Myönnetään, eur Avustuksen kohde
Olostunturin asukasyhdistys ry 675 305 toiminta
Kyläyhdistys Kangosjärven Kajastus 850 500 toiminta ja tilat
Ylimuonion kylätoimikunta 1 000 500 toiminta ja tilat
Liepimän kyläyhdistys ry 1 340 415 toiminta
Särkitunturin kyläyhdistys ry 500 415 toiminta
Jerisjärven Muijat kyläyhdistys ry 600 415 toiminta
Kerässiepin kyläyhdistys ry 800 500 toiminta ja tilat
Yhteensä 5 765 3 050  

 

Päätös

Avustukset myönnetään avustustyöryhmän ehdotuksen mukaisesti:  

  • Olostunturin asukasyhdistys, 305 euroa
  • Kyläyhdistys Kangosjärven Kajastus, 500 euroa
  • Ylimuonion kylätoimikunta, 500 euroa
  • Liepimän kyläyhdistys ry, 415 euroa
  • Särkitunturin kyläyhdistys ry, 415 euroa
  • Jerisjärven Muijat kyläyhdistys ry, 415 euroa
  • Kerässiepin kyläyhdistys ry, 500 euroa

Avustuksen maksamisen ehtona on, että hakija on toimittanut kaikki vaadittavat asiakirjat sekä vastannut mahdollisiin täydennyspyyntöihin. 

Allekirjoitus

Jussi-Pekka Tammilehto, elinvoimajohtaja

Organisaatiotieto

Tekninen toimi