Keskusvaalilautakunta, kokous 10.3.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 15 Ehdokashakemusten tarkastaminen

MUODno-2024-333

Valmistelija

  • Saara Koivisto, hallinto- ja henkilöstösuunnittelija, saara.koivisto@muonio.fi

Perustelut

Vaalilain 152,​ 154 ja 156 §:n mukaan puolueiden ja valitsijayhdistysten hakemukset ehdokaslistojen julkaisemisesta sekä ilmoitukset vaaliliitoista ja yhteislistoista on toimitettava kunnan keskusvaalilautakunnalle 4.3.2025 klo 16.00 mennessä.

Hakemuksen jätti määräaikaan mennessä seitsemän puoluetta: Kansallinen Kokoomus r.p.,​ Suomen kristillisdemokraatit (KD) r.p.,​ Perussuomalaiset r.p.,​ Suomen Keskusta r.p.,​ Suomen Sosiaalidemokraattinen Puolue r.p., Vasemmistoliitto r.p. ja Vihreä liitto r.p.

Erillisen ilmoituksen mukaisesti Kansallinen Kokoomus r.p. ja Suomen kristillisdemokraatit (KD) r.p. muodostavat vaaliliiton.

Keskusvaalilautakunnan on vaalilain 35 §:n mukaan tutkittava,​ ovatko ehdokashakemukset ja ilmoitukset

  • jätetty sille laissa säädetyssä määräajassa,​
  • onko asiakirjat laadittu määrätyin muodoin,​
  • ovatko ehdokkaat vaalikelpoisia ja
  • onko heidän ehdokkuudelleen muutoin laissa säädettyä estettä.

Vaalilain 36 §:n mukaan keskusvaalilautakunnan on tehtävä mahdolliset huomautukset ehdokashakemuksista ja niihin liitettyistä asiakirjoista vaaliasiamiehelle viipymättä 10.3.2025 pidettävän kokouksen jälkeen.

Vaaliasiamiehen tulee oikaista asiat, joita huomautus koskee, viimeistään ke 12.3.2025 ennen klo 16.00. Vaaliasiamiesten mahdollisten huomautusten johdosta korjaamat hakemukset ja hakemukset, joista ei ole tehty huomautusta, hyväksytään lopullisesti keskusvaalilautakunnan kokouksessa to 13.3.2025.

Ehdokashakemukset esitetään kokouksessa.

Ehdotus

Keskusvaalilautakunta
1. tarkastaa:

  • Onko ehdokashakemus jätetty määräajassa,
  • Onko asiakirjat laadittu oikein,
  • Ovatko ehdokkaat vaalikelpoisia ja onko ehdokkuudelle muita esteitä.

2. antaa mahdolliset huomautukset vaaliasiamiehille

Päätös

Keskusvaalilautakunta tarkasti ehdokashakemukset päätösehdotuksen mukaisesti ja totesi, että vaaliasiamiehille tehtäviä huomautuksia ei ole.