§ 30 Liikuntapalveluiden toiminta-avustukset 2025

Lataa 

MUODno-2025-156

Päätöspäivämäärä

5.6.2025

Päätöksen tekijä

sivistysjohtaja

Päätöksen peruste

Hallintosääntö § 36
Sivistyslautakunta 22.2.2023 § 20

Kuvaus

Liikuntaseurojen vuosiavustuksiin on vuonna 2025 varattu 7 000 €. Tästä summasta 1 300 € jätetään koulutusavustuksiin vuoden mittaan hakemusten mukaan jaettavaksi.

Tiedotteet haettavista toiminta-avustuksista ovat olleet Muonion kunnan nettisivuilla sekä usealla kunnan sosiaalisen median kanavalla. Lisäksi avustushausta ilmoitettiin suoraan sähköpostitse muoniolaisille järjestöille ja hakuprosessia käsiteltiin järjestöille järjestetyssä yhdistysfoorumissa. Ilmoitus, hakulomakkeet ja avustusten jakoperusteet ovat olleet saatavilla Muonion kunnan nettisivuilla.

Määräaikaan 1.4.2025 mennessä saapui neljä (4) hakemusta. Liikunnan toiminta-avustuksista haettava summa oli yhteensä 8 100 euroa.

Liikunta-avustuksilla tuetaan ja luodaan edellytyksiä monipuolisen liikuntatoiminnan järjestämiselle Muoniossa. Hakijoiden keskinäisessä vertailussa huomioidaan toiminnan laatu, laajuus ja yhteiskunnallinen vaikuttavuus. Avustuksilla tuettavan toiminnan tulee olla kaikille avointa. Ensisijaisesti huomioidaan toiminnan kohdistuminen lasten ja nuorten (alle 18 v.) liikuntaan, sitten aikuisten terveysliikuntaan, ja kolmanneksi kilpa- ja huippu-urheiluun.

Avustusta myönnetään toiminnan järjestämiseen. Toiminnan järjestämisen kannalta välttämättömien materiaalihankintojen osuus voi olla suurimmillaan 25% myönnettävästä avustussummasta. Avustuksia myönnettäessä merkittävin painoarvo asetetaan hakijan suunnitellulle avustuksen käytölle sekä realiteeteille toimien toteuttamiseksi. Avustuksia jaettaessa huomioidaan hakijan saama muu tuki, taloudelliset toimintaedellytykset, arvioitujen kustannusten suuruus suhteessa haettuun avustukseen sekä avustuksen vaikutukset edellä mainittuihin tavoitteisiin. Liikunnan toiminta-avustuksilla pyritään turvaamaan monipuoliset liikunnan harrastamisen mahdollisuudet Muoniossa ympärivuotisesti.

Avustuksia voidaan myöntää rekisteröidyille yhdistyksille, järjestöille tai yhteisöille, joiden kotipaikka on Muonio tai jotka tuottavat toimintaa muoniolaisille Muonion alueella. Yhdistyksen tulee toimia liikuntalaissa (390/2015) säädetyn tavoitteen mukaisesti.

Avustustyöryhmä on arvioinut ja käsitellyt hakemukset kootusti. Kaikki hakemukset ja hakijat täyttävät avustusten yleiset myöntämisperusteet ja kelpoisuusehdot. Avustustyöryhmä ehdottaa liikuntapalvelujen toiminta-avustuksia jaettavaksi seuraavasti: 

Hakija Haettu summa Myönnetään Avustus kohdistuu
Muonion Kiri 2 000 1 300 Sarjajuoksut ja -hiihdot sekä hiihtokoulu kausittain
Muonion Tunturi-Veikot 1 600 1 500 Lapsille liikuntakerho viikottain, yleisurheilu-, parkki-, lasketteluharjoitukset sekä hiihtokilpailut kausittain sekä kuutamohiihto
Muonion Naisvoimistelijat 3 000 1 700 Lasten, nuorten ja aikuisten viikkoryhmien toteuttaminen, tilavuokrat ja välineiden hankinta
Muonion Melojat 1 500 1 200 Lasten melontakoulu ja Meloja 1 -kurssin kausittain, tilavuokra

 

Päätös

Avustukset myönnetään avustustyöryhmän ehdotuksen mukaisesti:

  • Muonion Naisvoimistelijat 1 700 €
  • Muonion Tunturiveikot 1 500 €
  • Muonion Kiri 1 300 €
  • Muonion Melojat 1 200€

Avustukset maksetaan hakijoiden ilmoittamille tileille, kun vaadittavat asiakirjat on toimitettu avustuksen myöntäjälle.

Allekirjoitus

Päivi Rantakokko

Organisaatiotieto

Sivistystoimi