Sivistyslautakunta, kokous 21.1.2026

§ 9 Ammattiopisto Lappian irtisanominen toiseen asteen koulutuksen ammattilukiotoimintasopimuksen osalta

MUODno-2025-417

Valmistelija

  • Päivi Rantakokko, sivistysjohtaja, paivi.rantakokko@muonio.fi

Perustelut

Ammattiopisto Lappia irtisanoutuu 9.10.2025 lähettämällä irtisanoutumisilmoituksella toiseen asteen koulutuksen ammattilukiotoimintasopimuksen.

Ammattiopisto Lappian tahtotila on saada aikaa uusi sopimus 1.8.2026 alkaen niin, että ammattilukioyhteistyö jatkuu myös tulevaisuudessa.

Sopimuksessa on mainittu sopimuksen irtisanomisesta seuraavaa: Sopimus on voimassa toistaiseksi ja se voidaan irtisanoa viimeistään 6 kk ennen seuraavan lukuvuoden alkua toisen sopijaosapuolen aloitteesta. Toisessa oppilaitoksessa aloittaneen opiskelijan opintojen loppuun suorittaminen on kuitenkin mahdollistettava tämän sopimuksen mukaisesti.

Kemi-Tornion koulutuskuntayhtymä Lappia irtisanoo sopimuksen päättyväksi 31.7.2026. Sopimus ja irtisanomisilmoitus ovat oheismateriaaleina.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Päivi Rantakokko, sivistysjohtaja, paivi.rantakokko@muonio.fi

Lautakunta merkitsee irtisanomisen tiedoksi.

Tiedoksi

lukio, ammattiopisto Lappia