Kunnanhallitus, kokous 26.1.2026

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 17 Yleishallinnon laskujen tarkastajat ja hyväksyjät 2026

MUODno-2026-11

Valmistelija

  • Milla Liikavainio, talouspäällikkö, milla.liikavainio@muonio.fi

Perustelut

Kuntalain 39 §:n mukaan kunnanhallitus vastaa kunnan hallinnosta ja taloudenhoidosta ja siihen liittyvänä mm. rahaliikenteen ja sisäisen valvonnan ja muun taloudenhoidon järjestämisestä. Hallintosäännön 12 luvun mukaan kunnanhallitus vastaa sisäisen valvonnan järjestämisestä ja yhteensovittamisesta siten, että kunnan toiminnan laillisuus ja tuloksellisuus varmistetaan.

Kunnanhallituksen 4.11.2019 hyväksymän sisäisen valvonnan ja riskienhallinnan ohjeen mukaan palvelualueiden tulee päättää talousarviovuosittain vuoden ensimmäisessä lautakunnan kokouksessa laskujen tarkastajat ja hyväksyjät sekä heidän varahenkilönsä. Vuosittaisella käsittelyllä varmistetaan laskujen tarkastajien ja hyväksyjien ajantasaisuus. Laskun asiatarkastaja ja hyväksyjä ei voi olla sama henkilö.  

Kunnanhallituksen alaisten laskujen asiatarkastajat ja hyväksyjät esitetään oheismateriaalin mukaisesti.

Ehdotus

Esittelijä

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus hyväksyy hallinto- ja talouspalveluiden ostolaskujen asiatarkastajat ja hyväksyjät oheismateriaalin mukaisesti vuodelle 2026.

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen.

Tiedoksi

asianosaiset

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

  • vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
  • virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
  • etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)