Kunnanhallitus, kokous 31.3.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 56 Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysaluejaoston lisätalousarvioesitys vuodelle 2025

MUODno-2025-105

Valmistelija

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Perustelut

Kittilän kunta on lähettänyt työllisyysalueen kuntiin lausuntopyynnön lisätalousarvioesityksestä vuodelle 2025. Koska on kyse talousarviomäärärahan korotuksesta koskien työllisyysaluetta, päätti Kittilän kunnanhallitus 18.2.2025 § 47, että työllisyysalueen muita kuntia kuullaan 14.3.2025 klo 16.00 mennessä ennen asian viemistä Kittilän kunnanvaltuuston päätettäväksi.  Lausumatta jättäminen ei estä päätöksentekoa. Muonion kunta on saanut lisäaikaa ko. lausunnolle 31.3.2025 asti. Lausunnot tulee lähettää sähköpostitse Kittilän kunnan kirjaamoon: kirjaamo@kittila.fi.

Työllisyysaluejaosto on esittänyt 29.1.2025 Kittilän kunnanhallitukselle ja edelleen valtuustolle lisätalousarvioesityksen vuodelle 2025. Perusteluiden mukaan työllisyysalueen talousarvio on erittäin tiukka. Palkkatukimäärärahat on käytännössä sidottu kokonaisuudessaan muutamalla jatkopäätöksellä, eikä siihen tarkoitukseen ole mahdollista tehdä siirtoa muista käyttökohteista. Näin ollen työllisyysaluejaosto päätti esittää Kittilän kunnanhallitukselle, että se esittäisi Kittilän kunnanvaltuustolle Sopimus yhteisestä toimielimestä mukaisesti työllisyysalueen talousarviomäärärahaan 10 %:n korotuksen 271 074 eurolla, mikä mahdollistaa toiminnan käynnistämisvuonna ainakin jossain määrin mm palkkatuen myöntämisen. Määrärahojen käytön tulee perustua tarkkaan harkintaan huomioiden lainsäädäntö sekä tavoitteena oleva kuntien työttömyysturvan maksuosuuden vähentäminen.

Ehdotus

Esittelijä

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Muonion kunta puoltaa lisämäärärahaesitystä vuodelle 2025, jotta palkkatuen myöntämiseen ei tule tarpeetonta katkosta. Muonion kunta edellyttää, että isäntäkunta tiedottaa hyvissä ajoin syksyllä 2025 työllisyysalueen taloudellisesta tilanteesta ja mahdollisista kuntakohtaisista työllisyyspalveluihin kohdistuvista lisämäärärahatarpeista, jotta asia voidaan tuoda ajoissa päätöksentekoon talousarviovuoden aikana. 

Muonion kunta korostaa, että työllisyysalueella on talouden seurantaan kiinnitettävä erityistä huomiota. Muonio esittää, että isäntäkunta tai työllisyysjaosto kutsuisi kaikkien jäsenkuntien kunnanjohtajat sekä työllisyystoiminnasta ja taloudesta vastaavat viranhaltijat yhteiseen suunnittelupalaveriin. Em. palaverissa käytäisiin työllisyysalueen taloudellista ja toiminnallista tilannetta läpi sekä pohdittaisiin keinoja, joilla voitaisiin tehostaa ja ennakoida taloudellista työllisyysalueen resurssiviisautta.

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen.

Esteellisyys

  • Minna Back, Manu Friman (hallintolaki 28 §)

Kokouskäsittely

Minna Back ja Manu Friman poistuivat esteellisinä (hallintolaki 28 §) kokouksesta tämän asian käsittelyn ajaksi (hallintolaki 28.1 §). Pirkko Rauhala toimi puheenjohtajana tämän asian ajan. 

Tiedoksi

Tunturi-Lapin ja Pellon työllisyysalue, Enontekiön, Kolarin ja Pellon kunnat

Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

  • vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
  • virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
  • etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)