Kunnanvaltuusto, kokous 19.10.2026

§ 28 Tulo- ja kiinteistöveroprosentit vuodelle 2027

MUODno-2026-292

Aikaisempi käsittely

Valmistelija

Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Perustelut

Kuntalain § 111 mukaan valtuuston tulee päättää kunnan tulovero-, kiinteistöveroprosenteista ja muiden verojen perusteista viimeistään talousarvion hyväksymisen yhteydessä. Veroprosentit on ilmoitettava Verohallinnolle viimeistään edeltävän vuoden marraskuun 17. päivänä. Mikäli 17.11 on muu kuin arkipäivä, ilmoitus tehdään sitä seuraavana ensimmäisenä arkipäivänä (laki säädettyjen määräaikain laskemisesta 5 §).Ilmoitus suositellaan tehtäväksi välittömästi valtuuston päätöksenteon jälkeen. (Laki verotusmenettelystä 91 § a.) Kiinteistöveroprosentit tulee määrätä kiinteistöverolain määrittämien raja-arvojen väliltä prosentin sadasosan tarkkuudella.

Verotuksen tuloarvio määräytyy arvioitavan verotettavan tulon ja tuloveroprosentin mukaan. Tuloveroprosentin määräämisen perustana ei lain mukaan tarvitse olla laskelmia, sillä päätös on kunnallispoliittinen.

Kuntien käyttötuloista keskimäärin noin 55 prosenttia tulee verotuloista (Punakallio 28.5.2026), joten verotulojen kehitystä on syytä seurata tarkalla mielenkiinnolla. Verotulojen kehitys on ollut odotettua vaisumpaa ja kansantalouden kasvun epävarmuus heikentää verotulojen ennustekehikkoa. Kuntaliiton pääekonomistin Punakallion mukaan kuntien vero- ja rahoitustulojen kasvu olisi kuitenkin nopeatempoisempaa tulevina vuosina, mutta suuri taloudellinen haaste ja epäsuhta syntyy keskimääräisestä kuntien toimintatuottojen kehityksen hitaudesta, jossa suuressa osassa toimii nimenomaan raskas tai heikosti tuottava kiinteistökanta. Kuntaliiton analyysin, painelaskelmien ja pääekonomisti Minna Punakallion arvioiden mukaan vuonna 2027 kuntien yleinen taloustilanne olisi pysymässä tiukkana, ja jopa heikkenisi vuonna 2027 ennen kuin se hieman kohenisi tuleville vuosille. Pääekonomistin arvion (28.5.2026) mukaan ensi vuonna kuntien ja kuntayhtymien tilikauden tulos painuisi nollaan, investointimenot huomioiden rahoituksen epätasapaino olisi kehittymässä jopa noin miljardin euron alijäämään. Valtionosuuksien takaisinperinnät rokottavat kuntataloutta vielä vuonna 2027. Erityisen suurissa haasteissa näyttää olevan alle 5000 asukkaan pienet kunnat.

Päivitetyssä (8/2026) veroennustekehikossa kuntien kunnallisverokertymä paranisi hieman aikaisemmista laskelmista vuosille 2027-2030. Kuntaliiton (8/2026) mukaan Suomen talouden elpymisen arvioidaan näkyvän kohentuneessa työllisyysasteessa ensi vuodesta alkaen. Palkkatulot odotetaan ennustevuosina kasvavan keskimäärin lähes neljä prosenttia vuodessa. Päivitetyn veroennustekehikon 8/2026 saatesanojen mukaan yhteisöveroennuste on parantunut aikaisemmista kuluneen vuoden arvioista ja yhteisöjen maksamat ennakkoverot ovat heinä- elokuussa 2026 toteutuneet ennusteita vahvempina – tämän arvioidaan johtuvan parantuneista suhdanteista. Kuntaliiton 8/2026 arvion mukaan tulevien vuosien 2027-2030 yhteisöverokertymät olisivat linjassa kevään 2026 Kuntatalousohjelman arvion kanssa. Kiinteistöveroennusteiden ei arvioida muuttuvan aikaisemmista kehikkoarvioista, mutta syyskuun tulevasta ennusteesta voidaan päätellä, millainen vaikutus kiinteistöveron vanhojen verovuosien kuntakohtaisilla oikaisuilla on tulevien vuosien ennusteisiin. Kuntaliitto (8/2026) muistuttaa, että veroennusteet tulevat yleisesti ottaen muuttumaan, kun Valtiovarainministeriön syksyllä päivittyneet ennusteet sekä mahdolliset hallituksen tekemät veroperustemuutokset huomioidaan.

Lähteet: Minna Punakallion blogi 28.5.2026  "Kuntien talous tiukkenee vielä vuonna 2027"; Kuntaliitto 28.8.2028. Veroennustekehikon päivitykset – saatekirje.

Tuore veroennustetaulukko (9/2026) osoittaa Muonion osalta, että vuoden 2026 verojen tilityksien tulisi olla vahvat, ja ennuste olisi:

  • kunnallisveron osalta noin 4,724 milj. euroa,
  • yhteisöveron osalta noin 1,165 milj. euroa ja
  • kiinteistöveron osalta ennuste olisi noin 1,481 milj. euroa,
  • ​​verot yhteensä, tilitykset noin 7,370 milj. euroa.

 Vuoden 2026 talousarvioraamissa on varauduttu 6,846 meuron verokertymään. On todettava, että vuoden 2026 verotulojen kertymä näyttäisi tasaisella ennusteella olevan kunnan talousarvioraamin 2026 mukainen (talousohjelma Accunan tuloste 2.9.), ja siten ns. laahaa Kuntaliiton elokuun veroennustearvioon nähden; kunnan tosiasiallinen verokertymä oli heinäkuussa 2026 noin 58 %. Elokuun kertymä oli 66 %. Elokuussa kunnan tuloveroa oli kirjautunut Accunan mukaan noin 3,103 meuroa, kiinteistöveroa noin 0,685 meuroa ja yhteisöveroa noin 0,752 meuroa, eli yhteensä noin 4,540 meuroa.

Syyskuun 2026 veroennustekehikon mukaan kunnan vuosien 2027 ja suunnitelmavuosien 2028-2029 veroennusteet/tilitykset olisivat seuraavat:

  • kunnallisveron osalta vuonna 2027 noin 4,724, vuonna 2028 noin 4,879 ja vuonna 2029 noin 5,086 milj. euroa,
  • yhteisöveron osalta vuonna 2027 noin 1,165, vuonna 2028 noin 1,215 ja vuonna 2029 noin 1,264 milj. euroa,
  • kiinteistöveron osalta vuonna 2027 noin 1,481, vuonna 2028 noin 1,481 ja vuonna 2029 noin 1,481 milj. euroa.
  •  verot yhteensä, tilitykset vuonna 2027 noin 7,370, vuonna 2028 noin 7,547 ja vuonna 2029 noin 7,831 milj. euroa.

 

Vuoden 2027 talousarvioraamissa ja suunnitelmavuosien 2028-2029 raamissa varaudutaan Kuntaliiton veroennustekehikon (9/2026) mukaisiin ennusteisiin.

Kunnan efektiivinen veroaste vuonna 2026 on 6,87 %, vuonna 2027 6,92 %, vuonna 2028 6,97 % ja vuonna 2029 7,02 %.

Tuloveroprosentti

Lapin kuntien keskimääräinen tuloveroprosentti vuonna 2026 oli 8,66 %. Matalin tuloveroprosentti oli Inarissa (6,40 %) ja korkein Kemissä (9,6%).

Muonion kunnan tuloveroprosentti on 8,9 %. Tällä veroprosentilla kertymäarvio/tilitettävä vero olisi siis ensi vuonna 4,724 milj. euroa. Jos tuloveroprosentti nostettaisiin 9,0 %:iin, olisi tilitettävän verosumman osalta vaikutus vuodelle 2027 + 49 000 euroa. Jos veroprosentti korotettaisiin 9,1 prosenttiin, olisi vastaava vaikutus vuodelle 2027 + 98 000 euroa. Suunnitelmavuosille vaikutus em. 0,1 %- korotuksella olisi vuonna 2028 ja 2029 noin + 59 000 euroa. Mikäli kunnan tuloveroprosentti olisi 9,1 %, vaikutus tilityskertymään olisi vuosille 2028 ja 2029 noin + 118 000 euroa/vuosi. Mikäli kunta päättäisi korottaa tuloveroprosenttia esimerkiksi kokonaisen 1 %- verran (veroprosentin ollessa 9,9 %), olisi vaikutus tilityksiin seuraava: vuonna 2027 + 489 000 euroa, vuonna 2028 +591 000 euroa ja vuonna 2029 + 592 000 euroa.

Kiinteistöveroprosentit

Lapissa vuonna 2026 yleinen rakennuksen veroprosentti oli 1,32 (+0,01 nousu suhteessa vuoteen 2025), yleinen maapohjan veroprosentti 1,38 (+0,00 nousu suhteessa vuoteen 2025), vakituisen asunnon kiinteistöveroprosentti 0,53 (ei muutosta suhteessa vuoteen 2025) ja muun kun vakituisen asunnon kiinteistöveroprosentti 1,28 (+0,01 nousu suhteessa vuoteen 2025).

Lähde: Lapin liitto 2025. 

Kiinteistöveroprosentit tulee määrätä kiinteistöverolain määrittämien raja-arvojen väliltä prosentin sadasosan tarkkuudella. Kiinteistöverolain mukaan veroprosenttien vaihteluvälit ovat:

  • yleinen kiinteistöveroprosentti 0,93 - 2,00 %,
  • vakituisten asuinrakennusten kiinteistöveroprosentti 0,41-1,00 %,
  • muiden kuin vakituisten asuinrakennusten kiinteistöveroprosentti 0,93 - 2,00 %,
  • maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30 - 2,00 %.

Näiden lisäksi voidaan määrätä seuraavat kiinteistöveroprosentit:

  • voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 0,93 - 3,10,
  • yleishyödyllisten yhteisöjen kiinteistöveroprosentti 0,00 - 2,00,
  • rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistöveroprosentti 2,00 - 6,00.

Muonion kunnan kiinteistöveroprosentit ovat vuonna 2026 olleet seuraavat:

  • yleinen kiinteistöveroprosentti 1,15,
  • maapohjan kiinteistöveroprosentti 1,30,
  • vakituisen asuinrakennuksen kiinteistöveroprosentti 0,45,
  • muun kuin vakituisen asuinrakennuksen kiinteistöveroprosentti 1,20,
  • rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistöveroprosentti 6,00 ja
  • voimalaitosten kiinteistöveroprosentti 3,10.

Muonion kunnan kiinteistöveroprosentteja tarkistelemalla voidaan todeta, että ne ovat pääpiirteittäin Lapin keskitasoa matalammat (pl. rakentamaton rakennuspaikka).

Kuntaliiton veroennustekehikon (9/2026) mukaan kiinteistöveron kehityksen tulisi olla melko stabiili vuosina 2027-2029. Kunnanvaltuusto on linjannut, että se käynnistää rakennusrekisteri- ja kiinteistöverotietojen päivittämisprojektin, jossa tarkistetaan rakennus- ja kiinteistötietojen puutteelliset tai virheelliset tiedot, joilla on vaikutusta myös kiinteistönomistajan verotukseen. Elinvoimalautakunta on tehnyt kokouksessaan 11.8.2026 päätöksen aloittaa em. projekti FCG Rakennettu ympäristö oy:n tarjouksen perusteella, ja työ käynnistyy jo syyskaudella 2026. Oletettavaa on, että em. työn aikana kunnan kiinteistöveropohjan oikeellisuus tullee tarkistumaan, ja tästä juontuva tulo-odotus on jo huomioitu talouasrviovalmistelussa. 

Yhteenveto kunnan verokertymästä ja veroprosenttien korotuspaineesta

Talousarvioraami vuodelle 2027 ja suunnitelmavuosille 2028-2029 osoittaa, että kunnan taloudellinen tilanne menee haastavammaksi. Talousarviovalmistelun tilannekuva 22.9.2026 osoittaa vuodelle 2027 reilusti alijäämäistä tulosta, mutta on korostettava, kuinka valmistelu on vielä kesken. Kuten Kuntaliiton (2026) analyysista voidaan todeta, etenkin vuosi 2027 tullee olemaan haastava talousarviovuosi saada ns. ylijäämäiseksi tulokseltaan, nollatulokseen pyrkiminenkin tulee olemaan vaikeaa. Muonio kuuluu pienten kuntien kuntakokosarjaan, jossa taloudelliset haasteet keskimäärin kurittavat eniten. Mm. hyvinvointialueen palveluverkkoratkaisut näkyvät kunnan taloudessa merkittävästi, ja valtionosuuksien leikkaus vuodelle 2027 on vähintäänkin lähes 10 %. Kasvukuntana investointitarpeet ja näiden suunnitelmallinen eteenpäinvieminen ovat Muoniossa keskiössä. Kuitenkin, kunnan verokertymäennuste vuosille 2027-2029 näyttää vahvistuvan, ja kunta on käynnistänyt omia toimenpiteitä mm. kiinteistöverokertymän tarkistamiseksi. Viimeiset tilinpäätösvuodet ovat olleet kunnalle ylijäämäkertymän osalta myönteisiä, tasetta on onnistuttu vahvistamaan. On selvää, että tuleville vuosille on kiinnitettävä entistä tarkempaa huomiota käyttötulojen kertymään. Lisäksi on laadittava mahdollinen veroprosenttien korotussuunnitelma suhteessa talouden tasapainottamiseen, mikäli talous näyttää tiukkenevan entisestään tulevina vuosina, ja esimerkiksi verotulokertymä ei toteutuisi niin vahvana, kun tällä hetkellä arvioidaan sen toteutuvan.

Ehdotus

Esittelijä

Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että:

  • vuoden 2027 tuloveroprosentiksi määrätään 8,90 ja 
  • vuoden 2027 kiinteistöveroprosenteiksi vahvistetaan
    • yleinen kiinteistövero 1,15 
    • maapohjan kiinteistövero 1,30
    • vakituisen asuinrakennuksen kiinteistövero 0,45
    • muun kuin vakituisen asuinrakennuksen kiinteistövero 1,20
    • rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistövero 6,00 ja 
    • voimalaitosten kiinteistövero 3,10.

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen.

 

Tämän päätöksen jälkeen kokouksessa pidettiin tauko ja tauon jälkeen puheenjohtaja totesi kokouksessa olevan läsnä samat henkilöt kuin ennen sitä.

Perustelut

Kunnanhallitus käsitteli asiaa 28.9.2026 § 201.

Päätösehdotus

Kunnanhallitus esittää kunnanvaltuustolle, että:

  • vuoden 2027 tuloveroprosentiksi määrätään 8,90 ja 
  • vuoden 2027 kiinteistöveroprosenteiksi vahvistetaan
    • yleinen kiinteistövero 1,15 
    • maapohjan kiinteistövero 1,30
    • vakituisen asuinrakennuksen kiinteistövero 0,45
    • muun kuin vakituisen asuinrakennuksen kiinteistövero 1,20
    • rakentamattoman rakennuspaikan kiinteistövero 6,00 ja 
    • voimalaitosten kiinteistövero 3,10.

Tiedoksi

Verohallinto