Kunnanhallitus, kokous 30.3.2026

§ 70 Neuvottelut Biowin Polar Oy:n kanssa

MUODno-2026-102

Valmistelija

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Perustelut

Biowin Polar Oy:n tuottaa kunnan kohteisiin kaukolämpöä ja vuosittaiset neuvottelut  on käyty yhtiön kanssa 10.3.2026. Neuvotteluissa keskusteltiin mm. tilinpäätöksestä 2025 ja lämpölaitoksen tulevaisuuden ratkaisuista.

Kunnassa on käynnistetty älykkään sopeuttamisen ohjelma, jossa yhtenä osa-alueena tarkastellaan kunnan toimintoja ja omistajaohjauslinjauksia konsernirakenteen näkökulmasta ja tähän sisältyy myös mm. lämpö- ja vesilaitoksen tulevaisuusratkaisuja. Biowin Polar Oy on ilmaissut, että yrityksen omistajavaihdos voi olla ajankohtaista 2-3 vuoden päästä ja kunnalla on sopimusten mukaan etuosto-oikeus  sen osakkeisiin. 

Jatkotoimenpiteitä varten kunnanhallituksen on syytä perustaa työryhmä, joka aloittaa em. neuvottelut mahdollisesta osakkeiden ostamisesta Biowin Polar Oy:n kanssa. Neuvotteluiden yhteydessä voidaan määrittää yhtiön arvo ja neuvottelut suunnitellaan aloitettavaksi huhtikuussa 2026.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus perustaa työryhmän kaukolämpöyhtiö Biowin Polar Oy:n kanssa käytäviin neuvotteluihin.  Työryhmään nimetään viranhaltijaorganisaatiosta kunnanjohtaja (varalla hallintojohtaja), elinvoimajohtaja sekä kiinteistöpäällikkö. Lisäksi kunnanhallitus nimeää työryhmään kaksi kunnanhallituksen jäsentä.

Ennen varsinaisten neuvotteluiden aloittamista kunnanhallitus pyytää Biowin Polar Oy:n kanssa esittelytilaisuuden yhtiön toiminnasta.

Tiedoksi

asianosaiset