Perustelut
Kaavan valmisteluaineisto oli nähtävillä 16.10.2024-15.11.2024 ja siitä saapui viisi lausuntoa, mielipiteitä ei toimitettu.
1. Lapin ELY-keskuksen lausunnossa 31.10.2024 todetaan mm.:
Valtakunnallisia alueidenkäyttötavoitteita, jotka koskevat tätä asemakaavan muutosta, tulee avata enemmän.
Selvitykset ja vaikutusten arviointi
Liikenne
Asemakaavamuutosalue sijaitsee Vt 21 varrella, rajoittuen sen liikennealueeseen. Kulku kiinteistölle tapahtuu Yrjö Kokon tietä pitkin ja uusia liittymiä ei esitetä.
Kaavaselostusluonnoksen mukaan asemakaavan muutoksen yhteydessä laaditaan liikenneselvitys, jossa suunnitellaan mm. tontin sisäiset järjestelyt sekä arvioidaan hankkeen liikenteelliset vaikutukset Vt 21:een.
Vt 21 on maanteiden pääväyläasetuksen mukainen runkoverkkoon ja TENT- kattavaan verkkoon kuuluva maantie. Kattava verkko tulee pyrkiä rakentamaan TEN-T-verkolle asetetun II-luokan palvelutason mukaisesti 2050 vuoteen mennessä. Tason II pääväylillä ELY-keskuksen on turvattava alueelliset olosuhteet huomioon ottaen pitkämatkaiselle liikenteelle mahdollisimman tasainen ja ennakoitava matkanopeus. Alueen haasteena on suuri liittymätiheys ja jalankulku- ja pyöräilyliikenteen väyläjärjestelyt.
Muonion kunnalla, Lapin ELY-keskuksella ja Väylävirastolla on käynnissä Vt 21:n liikennejärjestelyt Muonion taajaman kohdalla -toimenpideselvitys. Toimenpideselvitys valmistuu vuonna 2025. Toimenpideselvityksessä on ilmennyt, että kunnan maankäytön kehittyminen Vt 21 varrelle edellyttää laajoja toimenpidetarpeita maantien alueelle.
Vt 21 liikennejärjestelyiden toteuttamiseksi on tarpeen laajempi kaavallinen tarkastelu, jossa voidaan kokonaisuutena suunnitella liikennejärjestelyitä. Mikäli esitetty kaavamuutos toteutetaan ja kiinteistölle rakennetaan päivittäistavarakauppa, tulee Yrjö Kokon tien liikenne lisääntymään huomattavasti. Lisääntyvän liikenteen vuoksi Yrjö Kokontielle tarvitaan tulppasaareke, jonka kautta suojatie ohjataan. Myös muut liittymäjärjestelyt voivat olla tarpeen.
Voimassa olevassa asemakaavassa Yrjö Kokon tien vastapäätä on esitetty uusi katuliittymä. Tällaisia uusia nelihaaraliittymiä ei pääväylillä sallita. VT21 liikennejärjestelyt Muonion taajaman kohdalla, toimenpideselvityksen edetessä, vaihtoehdot tarkentuvat toimenpideselvityksessä sekä niiden vaikutukset maankäyttöön etenkin olemassa olevan jalankulku- ja pyöräliikenteen väylään. Selvityksen toimenpiteiden vaikutuksista asemakaavan tilanvaraustarpeeseen selviävät selvityksen valmistuessa vasta vuonna 2025.
ELY-keskus katsoo, että asemakaavaehdotuksessa tulee huomioida toimenpideselvityksessä ilmenevät aluevaraustarpeet. Väistötila tai liittymän kanavointi edellyttävät jalankulku- ja pyöräliikenteen väylän uudelleenlinjaamista. Tähän tulee varata asemakaavassa riittävästi tilaa.
Kaavaselostuksessa on syytä käsitellä alueen liikennemelu ja tarvittaessa annettava melunsuojausta koskevat määräykset. Kuntien ja valtion välisen yhteistyön ja kustannusvastuun periaatteen mukaan kunta on velvollinen kustannuksellaan toteuttamaan kaavamuutoksesta aiheutuvat muutostarpeet maantiealueella aiheuttamisperiaatteen mukaisesti. Näin ollen myös liikennejärjestelytoimenpiteistä sekä älyliikenteen tutkimus- ja kehitysalueen (Aurora) tekniikkaan liittyvistä muutostoimista syntyvät kustannukset kuuluvat Muonion kunnalle. Kustannusvastuuta koskevat säännökset perustuvat maantielakiin, lakiin liikennejärjestelmästä ja maanteistä sekä maankäyttö- ja rakennuslakiin.
Kaavamerkinnät ja -määräykset
Asemakaavamuutosluonnoksessa on osoitettu ”eri asemakaavamääräysten alaisten alueenosien välinen raja” sekä ”ohjeellinen eri asemakaavamääräysten alaisten alueenosien välinen raja”. ELY-keskus katsoo merkinnän selityksen olevan epäselvä ja toteaa, että merkinnän selitys ei vastaa ympäristöministeriön opasta (opas 12) asemakaavamerkinnöistä ja -määräyksistä. ELY-keskus katsoo, että edellä mainittujen merkintöjen selitykset tulee muuttaa vastaamaan edellä mainitun oppaan mukaisia merkintöjen selityksiä (rakennusala ja ohjeellinen rakennusala).
2. Lapin liiton lausunnossa 22.11.2024 todetaan mm. seuraavaa:
Suunnittelualue sijoittuu 16.5.2012 lainvoiman saaneen Tunturi-Lapin maakuntakaavan keskustatoimintojen alueelle Muonion keskusta (c 115). Merkinnällä osoitetaan keskustahakuisten palvelu-, hallinto- ja muiden toimintojen alueita niihin liittyvine liikennealueineen. Kohdemerkinnän kehittämisperiaatteen mukaan: Palveluiden lisärakentaminen suunnataan keskustan tiivistämiseen. Alueelle voidaan sijoittaa vähittäiskaupan suuryksiköitä (1–2 yksikköä, enintään 2000–10 000 k-m2).
Suunnittelualue sijoittuu lisäksi taajamatoimintojen alueelle Muonio (A4). Merkinnällä osoitetaan asumiseen ja muille taajamatoiminnoille, kuten keskustatoiminnoille, palveluille ja teollisuudelle rakentamisalueita, pääväyliä pienempiä liikenneväyläalueita, virkistys- ja puistoalueita sekä erityisalueita.
Suunnittelualue kuuluu Levi-Ylläs-Olos-Pallas-Hetta matkailun vetovoima-alueeseen (mv 8411). Merkinnällä osoitetaan matkailun ja virkistyksen vyöhykkeitä, joihin kohdistuu alueidenkäytöllisiä kehittämistarpeita ja niiden yhteensovittamista. Kaavamääräyksen mukaan aluetta tulee kehittää matkailukeskusten, maaseutumatkailun, palvelujen ja reitistöjen yhteistoiminnallisena kokonaisuutena alueen pääkäyttötarkoitusten kanssa yhteen sopivalla tavalla.
Valtatie 21 on osoitettu Tunturi-Lapin maakuntakaavassa valtakunnallisesti tärkeänä kansainvälisenä liikennekäytävänä. Revontultentietä kehitetään kansainvälisenä liikennekäytävänä, jonka maankäytön suunnittelussa tulee kiinnittää erityistä huomiota liikenteen sujuvuuteen ja turvallisuuteen, liikenteen ja matkailun palveluihin, liikenneympäristön laatuun sekä luonnon-, maiseman- ja kulttuuriympäristöarvoihin. Maankäytön suunnittelussa on otettava huomioon korkealuokkaisen maantien sekä energia- ja tietoliikennejohtojen tilavaraukset ja rajoitukset ympäröivälle maankäytölle.
Valtatie 21 on lisäksi osoitettu maakuntakaavassa merkittävästi parannettavana tienä.
Tunturi-Lapin maakuntakaavassa on annettu myös koko maakuntakaava-aluetta koskevia suunnittelumääräyksiä muun muassa ympäristön viihtyisyyden turvaamiseen ja rakennetun ympäristön laatuun liittyen.
Vireillä olevassa keskustan osayleiskaavassa suunnittelualue on merkitty keskustatoimintojen alueeksi.
Lapin liiton näkemyksen mukaan kaavaselostusta on syytä täydentää suunnittelualuetta koskevien Tunturi-Lapin maakuntakaavan merkintöjen ja määräysten osalta. Lisäksi olisi hyvä tuoda esille soveltuvin osin koko maakuntakaavaaluetta koskevia suunnittelumääräyksiä ja asemakaavamuutoksen suhde maakuntakaavaan.
Muutoin Lapin liiton virasto toteaa Muonion kuntakeskustan asemakaavamuutoksen valmisteluaineiston korttelissa 124a toteuttavan Tunturi-Lapin maakuntakaavan tavoitteita.
3. Lapin pelastuslaitoksen lausunnossa 28.10.2024 todetaan mm. seuraavaa:
Liikennejärjestelyt suunnitellulle päivittäistavarakaupalle tulee olemaan suurelta osin Kilpisjärven tieltä Yrjö Kokontien kautta. Osa liikenteestä jakautuu keskustan ja lännen suunnasta Yrjö Kokontietä kauppaliikkeelle.
Syksyllä 2024 on valmistunut viereiseen kortteliin nro. 122 Yrjö Kokontien eteläpuolelle päivittäistavaraliike, joka lisäsi huomattavasti Yrjö Kokontien ja Kilpisjärventien risteysalueen liikennemääriä. Kortteliin 124a tuleva toinen päivittäistavarakauppa tulee lisäämään entisestään Kilpisjärventien ja Yrjö Kokontien risteysalueen liikennemääriä. Vakavan liikenneonnettomuuden riski risteysalueella kasvaa edelleen huomattavasti, koska Kilpisjärventie/vt. 21 on vilkkaasti liikennöity raskaan- ja muun liikenteen vuoksi.
Pelastuslaitos esittää, että Muonion kunta ja Lapin ELY- keskus yhteistyössä pyrkivät pikaisesti parantamaan ja kehittämään Kilpisjärventien ja Yrjö Kokontien risteysalueen liikenneturvallisuutta liikenteenjakajien, ryhmityskaistojen ym. ratkaisujen avulla vakavien liikenneonnettomuuksien välttämiseksi. Muilta osin pelastuslaitoksella ei ole asemakaavan muutokseen huomauttamista.
4. Paliskuntain yhdistyksellä ei ole asiaan lausuttavaa (lausunto 14.10.2024).
5. Tornionlaakson museon lausunnossa 27.11.2024 todetaan mm. seuraavaa
Kaavaselostuksen luonnoksesta ei ilmene muutoksen suhde ylempään kaavatasoon (maakuntakaava/yleiskaava) tai sitä, miten kaavassa kiinnitetäään huomiota rakennetun ympäristön laatuun tai kulttuuriympäristöön. Kaava-aineistosta tulee riittävällä tavalla käydä ilmi kaava-alueella ja sen välittömässä läheisyydessä olevan rakennuskannan luonne ja rakentumisajankohta sekä alueen kyläkuvalliset ja maisemalliset piirteet, jotta muutoksen aiheuttamia vaikutuksia voidaan arvioida. Tornionlaakson museon näkemyksen mukaan kaavaselostusta tulee täydentää suunnittelualueella olemassa olevan rakennuskannan kuvauksella sekä vaikutusten arvioinnilla suhteessa kulttuuriympäristöön ja rakennetun ympäristön laatuun. Lisäksi museo huomauttaa, että osallistumis- ja arviointisuunnitelmaa on syytä päivittää ajan tasalle mm. suunnitelutilanteen kuvauksen osalta.
Vastineet
Kaavan laatija on toimittanut 23.10.2025 päivätyn kaavaehdotuksen kuntakeskustan asemakaavan korttelia 124a koskevasta muutoksesta, jossa on esitetty vastineet annettuihin lausuntoihin:
1. Kaavaselostukseen on täydennetty valtakunnallisten alueidenkäyttötavoitteiden toetutumista tässä asemakaavan muutoksessa.
Valtatien 21 ja Yrjö Kokontien tasoliittymän parantamistarkastelu, Muonio, on valmistunut 17.102024 (A-Insinöörit). Tarkastelun perusteella päivittäistavarakauppojen aiheuttama liikennevirtamuutos ja uusi liikennetuotosarvio suuntautumisineen ei ole Yrjö Kokon tien tasoliittymän parantamistarpeen ja liittymän liikenteellisen toimivuuden kannalta kovin merkittävä. Liittymän parantamistarkastelun perusteella Yrjö Kokon tielle tarvitaan tulppasaareke, mutta valtatien pääsuunnalle ei liikennemäärien perustella tarvita väistötilaa eikä pääsuunnan kanavointia (erillisiä kääntymiskaistoja). Sivusuunnan tulppasaareke parantaa osaltaan valtatien 21 suuntaisen jkpp-liikenteen turvallisuutta suojatien kohdalla mahdollistamalla jkpp-liikenteelle kaksivaiheisen tasoylityksen.
Liikennemäärien perusteella valtatielle tarvittaisiin väistötila tai vasempaan kääntymiskaista Yrjö Kokon tien liittymään, mikäli ennusteliikennemäärät olisivat arvioitua noin +15 % suuremmat. Oikeaan kääntymiskaistan tarve edellyttäisi merkittävästi edellä mainittua suuremman liikennemäärien kasvun.
Mikäli päivittäistavarakauppojen tavarakuljetukset hoidetaan HCT kuljetuksilla, niin Yrjö Kokon tien liittymä vaatii liikennejärjestelyjä myös valtatielle, vaikka liikennemäärät eivät niitä edellytä.
2. Kaavaselostusta on täydennetty Tunturi-Lapin maakuntakaavan merkintöjen ja määräysten osalta ja tuotu esiin koko maakuntakaava-aluetta koskevia suunnittelumääräyksiä ja asemakaavamuutoksen suhde maakuntakaavaan.
3. Valtatien 21 ja Yrjö Kokontien tasoliittymän parantamistarkastelu, Muonio, on valmistunut 17.102024 (A-Insinöörit). Tarkastelun perusteella päivittäistavarakauppojen aiheuttama liikennevirtamuutos ja uusi liikennetuotosarvio suuntautumisineen ei ole Yrjö Kokon tien tasoliittymän parantamistarpeen ja liittymän liikenteellisen toimivuuden kannalta kovin merkittävä. Liittymän parantamistarkastelun perusteella Yrjö Kokon tielle tarvitaan tulppasaareke, mutta valtatien pääsuunnalle ei liikennemäärien perustella tarvita väistötilaa eikä pääsuunnan kanavointia (erillisiä kääntymiskaistoja). Sivusuunnan tulppasaareke parantaa osaltaan valtatien 21 suuntaisen jkpp liikenteen turvallisuutta suojatien kohdalla mahdollistamalla jkpp-liikenteelle kaksivaiheisen tasoylityksen.
Liikennemäärien perusteella valtatielle tarvittaisiin väistötila tai vasempaan kääntymiskaista Yrjö Kokon tien liittymään, mikäli ennusteliikennemäärät olisivat arvioitua noin +15 % suuremmat. Oikeaan kääntymiskaistan tarve edellyttäisi merkittävästi edellä mainittua suuremman liikennemäärien kasvun.
Mikäli päivittäistavarakauppojen tavarakuljetukset hoidetaan HCT kuljetuksilla, niin Yrjö Kokon tien liittymä vaatii liikennejärjestelyjä myös valtatielle, vaikka liikennemäärät eivät niitä edellytä.
Jatkosuunnittelussa tulee tutkia ja vertailla eri vaihtoehtoja valtatien 21 liikenneturvallisuuden parantamiseksi. Mahdollisia vaihtoehtoja voivat olla muun muassa korkeamman nopeusrajoitusjärjestelyn laajentaminen, jotta nykyisen nopeusrajoituksen vaikuttavuus tehostuu etenkin Yrjö Kokon tien, tulevan kunnan talon sekä kantatien 79 (Roveniementien) risteysalueille. Vaihtoehtona voi olla myös liikenneturvallisuuskamerat, mikäli muilla toimenpiteillä ei saavuteta liikenneturvallisuuden ja sujuvuuden edellyttämiä tavoitteita. Tämä edellyttää turvallisuusauditointia.
5. Kaavaselostusta on täydennetty Tunturi-Lapin maakuntakaavan merkintöjen ja määräysten osalta ja tuotu esiin koko maakuntakaava-aluetta koskevia suunnittelumääräyksiä ja avattu asemakaavamuutoksen suhde maakuntakaavaan. Alueen yleiskuvausta ja suunnittelualueen kuvausta on täydennetty asemakaavan selostukseen.
Kaavaselostusta on täydennetty rakennetun ympäristön kuvailun osalta. Suunnittelualueen pienet talousrakennukset on purettu, joten suunnittelualue on rakentamaton.