Kunnanhallitus, kokous 24.11.2025

Pöytäkirja on tarkastettu

§ 271 Talouspäällikön viransijaisuus 2026

MUODno-2025-428

Valmistelija

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Perustelut

Talouspäälliköllä on lakisääteinen virkavapaa ja virkaan tulee hakea sijainen helmikuun 2026 lopusta alkaen, vähintäänkin kahdentoista (12) kuukauden ajaksi. Viransijaisuus jatkuu mahdollisesti myös pidempään.

Hallintosäännön mukaan lakisääteisen virkavapaan myöntää kunnanjohtaja palvelualuejohtajien ja talouspäällikön osalta. Hallitus ottaa talouspäällikön palvelusuhteeseen, ja koska kyseessä on mahdollisesti yli 12 kuukautta kestävä viransijaisuus, kuuluisi hallintosäännön mukaan sijaisen palvelusuhteeseen ottaminen kunnanhallituksen päätösvaltaan.

Koska rekrytointiprosessin aikataulu ajoittuu joululomien ja kokoustaukojen yhteyteen, ja alustavasti seuraava kunnanhallituksen kokous on sovittu tammikuun neljännelle maanantaille, olisi rekrytointi- ja perehdyttämisprosessin sujuvuuden kannalta hyvä delegoida sijaisen palvelusuhteeseen ottamispäätös kunnanjohtajalle.

Ehdotus

Esittelijä

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus päättää delegoida talouspäällikön lakisääteisen viransijaisuuden rekrytointiprosessin ja viransijaisen valinnan kunnanjohtajalle.  

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen ja totesi, että haastatteluihin osallistuu hallituksen edustajana Anne-Mari Keimiöniemi. 


Muutoksenhaku

Oikaisuvaatimusta tai kunnallisvalitusta ei saa tehdä päätöksestä, joka koskee:

  • vain valmistelua tai täytäntöönpanoa (KuntaL 136 §)
  • virka- tai työehtosopimuksen tulkintaa tai soveltamista ja viranhaltija on jäsenenä viranhaltijayhdistyksessä, jolla on oikeus panna asia vireille työtuomioistuimessa (KVhl 50 § 2 mom.)
  • etuosto-oikeuden käyttämättä jättämistä (EtuostoL 22 §)