Kunnanhallitus, kokous 31.3.2025

§ 55 Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätös valitukseen Äijäniemen ranta-asemakaavasta

MUODno-2022-165

Aikaisempi käsittely

Perustelut

Kunnanhallitus käsitteli asiaa 20.3.2024 § 45.

Ehdotus

Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että se hyväksyy Äijäniemen ranta-asemakaavan. 

Päätös

Valtuusto hyväksyi hallituksen esityksen.

Kokouskäsittely

Tuomas Sieppi vastusti hyväksymistä ja esitti, että alueesta tehtäisiin luonnonsuojelualue. Esitystä ei kannatettu.

Valtuusto keskusteli kaavan taustoista ja totesi ehdotuksen olevan pääosin voimassa olevan osayleiskaavan mukainen.

Valmistelija

Katri Rantakokko, hallintojohtaja, katri.rantakokko@muonio.fi

Perustelut

Valtuusto hyväksyi Äijäniemen ranta-asemakaavan 15.4.2024 § 3. Päätöksestä on tehty kaksi valitusta, joihin Pohjois-Suomen hallinto-oikeus pyytää vastinetta.

Muonion paliskunta vaatii valituksessaan, että kunnanvaltuuston päätös kumotaan asia- ja menettelytapavirheiden vuoksi. Lisäksi Muonion kuntaa vaaditaan korvaamaan paliskunnalle aiheutuneet oikeudenkäynti- ja asianosaiskulut.

Vaatimuksia perustellaan mm.

  • Muonion paliskunta sijaitsee erityisesti poronhoitoa varten tarkoitetulla alueella, missä valtion maata ei saa käyttää sillä tavoin, että siitä aiheutuu huomattavaa haittaa poronhoidolle (PHL 2 §). Äijäniemen ranta-asemakaava sijoittuu valtion maalle; kaavan toteutuessa alueelle rakennettaisiin matkailu- ja majoituspalveluita, matkailun ohjelmapalveluiden vaatimia rakennuksia sekä reittejä keskelle paliskunnan laidunalueita ja keskeisiä poronhoidon toiminta-alueita. Kaavan toteuttaminen aiheuttaa Muonion paliskunnan poronhoidolle huomattavaa haittaa ja on siten PHL 2 §:n vastainen.
  • Ranta-asemakaavan toteuttaminen aiheuttaa alueen poronhoitolain mukaisen poronhoito-oikeuden omaaville Muonion paliskunnalle ja sen poronhoitajille kohtuutonta haittaa (Maankäyttö- ja rakennuslaki, MRL, 132/1999 54 §).
  • Ranta-asemakaava on muutenkin MRL 54 §:n mukaisten asemakaavan sisältövaatimusten vastainen.
  • Ranta-asemakaavalla ei toteuteta voimassa olevan osayleiskaavan ohjausta eli yleiskaava ei ole ollut ohjeena asemakaavaa laadittaessa (MRL 42 §). 
  • Ranta-asemakaava on MRL 73 §:n mukaan suunnitteluväline pääasiassa loma-asutuksen järjestämiseksi ranta-alueella. Valituksenalaisessa kaavassa suunnitellaan matkailua palvelevaa rakentamista Kemiläisenvaaraan, ei ranta-alueelle sekä matkailun ohjelmapalvelurakentamista ranta-alueelle. Kaavamuoto ei siten ole MRL mukainen.
  • Ranta-asemakaava on muutoinkin MRL 73 §:n vastainen.
  • Kaavalla ei edistetä poronhoidon alueidenkäytöllisten toiminta- ja kehittämisedellytysten turvaamista, kuten alueen voimassa oleva maakuntakaava edellyttää. Kaava ei noudata maakuntakaavan ohjausta ja on MRL 32 §:n vastainen. 
  • Kaavan tulee perustua sen merkittävät vaikutukset arvioivaan suunnitteluun ja sen edellyttämiin tutkimuksiin ja selvityksiin (MRL 9 §). Kaavassa tehdyt selvitykset eivät ole riittäviä, koska kaavassa osoitetaan poronhoidolle huomattavaa haittaa aiheuttavaa toimintaa poronhoidolle kriittisen tärkeille alueille. Kaavaa laadittaessa ei ole tehty poronhoitoa koskevia selvityksiä eikä otettu huomioon paliskunnan kanssa käytyjä neuvotteluita eikä annettuja lausuntoja. 
  • PHL 53 §:n mukaan paliskunnan kanssa on neuvoteltava suunniteltaessa poronhoitoon olennaisesti vaikuttavaa toimintaa. Paliskunnan kanssa käyty neuvottelu ei ole ollut riittävä eikä täytä neuvottelun vaatimuksia.  Alueen kaavoittamisesta on siten käyty yksi keskustelu paliskunnan kanssa. Keskustelun perusteella on selvää, ettei poronhoidon edellytyksiä ole huomioitu tai edes haluttu ottaa huomioon kaavan suunnittelussa.
  • Muonion kunta on velvollinen korvaamaan valittajan oikeudenkäyntikulut, koska oikeudenkäynti on aiheutunut edellä esitetystä MRL:n vastaisesta toiminnasta sekä kaavan puutteellisesta valmistelusta. Valmistelijoilla on ollut tieto valituksessa esiin tuoduista seikoista käydyn keskustelun ja kaavasta annettujen lausuntojen perusteella.

Toisessa yksityishenkilöiden tekemässä valituksessa vaaditaan, että kunnanvaltuuston päätös kumotaan maankäyttö- ja rakennuslain vastaisena.

Vaatimusta perustellaan mm., että

  • hyväksytty ranta-asemakaava on voimassa olevan yleiskaavan vastainen M-1 alueilla rantavyöhykkeellä käyttötarkoitukseltaan ja sijainniltaan. M-1 alue Jerisjärven rannassa on merkitty RM-1 alueeksi, se on yleiskaavan vastainen eikä poikkeamista yleiskaavasta voida pitää vähäisenä. Valituksen mukaan tämä estää esim. rantavyöhykkeen virkistyskäytön, osoitettu suojavyöhyke ei ole riittävä ja lähes koko RM-1 alue on rakennusaluetta. Munajärven rantaan osoitettu RM-1 kortteli on myös yleiskaavan vastainen, siinä ei ole osoitettu rakennuspaikkaa järvelle.
  • ranta-asemakaavan sisältövaatimukset eivät täyty. Äijäniemen ranta-asemakaavassa kaavamääräyksiä RM- ja RM-1 -alueille on annettu määräyksiä vain rakennusten ulkomateriaalin, värityksen ja kerroslukujen osalta. Sitovia rakennusaloja tai määräyksiä rakennusten enimmäiskorkeuksista ei ole annettu. Kaavaratkaisu ei varmista ranta-asemakaavalle asetettujen sisältövaatimusten täyttymistä maisemaan ja ympäristöön sopeutumisen osalta riittävällä tavalla.

 

Kaavoittajan edustaja on toimittanut vastineen valituksiin. Vastineessa esitetään valituksien hylkäämistä ja vaaditaan, että valittajat korvaavat kaavoittajan oikeudenkäyntikulut.

Vastineessa todetaan Muonion paliskunnan valitukseen mm.

  • Äijäniemen ranta-asemakaava ei ole PHL 2 §:n vastainen ja kaavoitusprosessissa on noudatettu poronhoitolain menettelysäännöksiä
  • ranta-asemakaava ei aiheuta Muonion paliskunnalle tai poronhoitajille taikka porotaloudelle MRL 53 §:n tarkoittamaa kohtuutonta haiittaa
  • Äijäniemen ranta-asemakaava perustuu kaavan merkittävät vaikutukset arvioivaan suunnitteluun ja sen edellyttämiin tutkimuksiin ja selvityksiin (MRL 9 §)
  • ranta-asemakaava on suunnitteluvälineenä MRL 73 § mahdollinen ja sisällöltään kaava toteuttaa suunnittelualueella myös asemakaavan vaatimukset
  • Äijäniemen ranta-asemakaavassa on otettu huomioon maisema-arvot ja mitoituksessa on huomioitu ranta-alueille riittävästi yhtenäistä rakentamatonta aluetta (MRL 73 §)
  • Äijäniemen ranta-asemakaava noudattaa sekä maakunta- että Jerisjärvi-Äkäsjärvi oikeusvaikuitteisen osayleiskaavan ohjausta eivätkä Äijäniemen ja Munajärven kohdalla tehdyt RM-1 eroavuudet anna aihetta arvioida asiaa toisin.

Toiseen valitukseen vastineessa todetaan edeltävän lisäksi, että

  • Äijäniemen ranta-asemakaava ei vaikeuta Jerisjärvi-Äkäsjärvi osayleiskaavan toteutusta
  • Jerisjärvi-Äkäsjärvi osayleiskaava mahdollistaa suunnitellun rakentamisen kaavamerkinnän R-alueelle
  • Äijäniemen ranta-asemakaava noudattaa osayleiskaavan ohjausta, eivätkä Äijäniemen ja Munajärven kohdalla tehdyt RM-1 eroavuudet anna aihetta arvioida asiaa toisin
  • Äijäniemen ranta-asemakaavan kaavaselostuksessa esitetään kaavan arvioimiseksi tarpeelliset tiedot ja kaavan toteutusta ohjaavat suunnitelmat (HE 101/1998 s. 180).

Kaavoittajan edustajan tarkempi vastine  ja muut valitukseen liittyvät asiakirjat toimitetaan oheismateriaalina.  

Ehdotus

Esittelijä

Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus esittää Pohjois-Suomen hallinto-oikeudelle, että valitukset kunnanvaltuuston päätöksestä 15.4.2024 § 3 Äijäniemen ranta-asemakaavan hyväksymisestä hylätään aiheettomina.

Kunnanhallitus esittää edelleen, että Muonion paliskunnan vaatimus oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta hylätään. 

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen.

Valmistelija

Katri Rantakokko, hallintojohtaja, katri.rantakokko@muonio.fi

Perustelut

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus toimitti 31.10.2024 tiedoksi asiakirjoja ja lausuntopyynnön koskien valittajan vaatimusta oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta. Valittaja on toimittanut hallinto-oikeuteen vaatimuksen perusteeksi 30.10.2024 päivätyn 1 500 euron laskun lausunnosta.

Ehdotus

Esittelijä

Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus merkitsee saapuneet asiakirjat tiedoksi ja toteaa lausuntonaan, että vaatimus oikeudenkäyntikulujen korvaammisesta hylätään. Kunnanvaltuuston päätös 15.4.2024 § 3 ei ole syntynyt virheellisessä järjestyksessä, valtuusto ei ole ylittänyt toimivaltaansa eikä päätös ole lainvastainen. 

 

Päätös

Hallitus hyväksyi esittelijän ehdotuksen.

Valmistelija

  • Katri Rantakokko, hallintojohtaja, katri.rantakokko@muonio.fi

Perustelut

Pohjois-Suomen hallinto-oikeus on antanut 25.3.2025 päätöksen Äijäniemen ranta-asemakaavan hyväksymisestä tehtyihin valituksiin (valtuusto 15.4.2024 § 3).

Hallinto-oikeus kumoaa Muonion kunnanvaltuuston päätöksen.

Hallinto-oikeus velvoittaa Muonion kunnan korvaamaan Muonion paliskunnalle sen oikeudenkäyntikulut 1 500 eurolla. Korvaukselle on maksettava viivästyskorkoa korkolain 4 §:n 1 momentissa säädetyn korkokannan mukaisesti siitä lähtien, kun kuukausi on kulunut hallinto-oikeuden päätöksen antopäivästä.

Kaavan sisällöllinen lainmukaisuus

Valituksen kohteena oleva kaava on maankäyttö- ja rakennuslain 74 §:ssä tarkoitettu ranta-asemakaava, jonka laatimisesta on huolehtinut alueen maanomistaja. Maankäyttö- ja rakennuslain 74 §:n 1 momentin mukaan maanomistaja voi huolehtia ranta-asemakaavaa koskevan ehdotuksen laatimisesta omistamalleen ranta-alueelle. Siitä, mitä tarkoitetaan ranta-asemakaavalla, on säädetty maankäyttö- ja rakennuslain 73 §:ssä. Viimeksi mainitun pykälän 1 momentista ilmenee, että ranta-asemakaavana pidetään asemakaavaa, joka on laadittu pääasiassa loma-asutuksen järjestämiseksi ranta-alueelle. Kaava-alueelle ei ole osoitettu lainkaan omarantaisia lomarakennuspaikkoja eikä lomarakennusoikeutta. Tämän vuoksi ja kun otetaan huomioon edellä kuvattu kaavan sisältö sekä edeltä ilmenevät kaavoituksen lähtökohta ja tavoitteet, kysymys ei ole pääasiassa loma-asutuksen järjestämiseksi laaditusta asemakaavasta, jota tarkoitetaan maankäyttö- ja rakennuslain 73 §:n 1 momentissa. Kun maanomistaja voi huolehtia vain viimeksi mainitussa lainkohdassa tarkoitettua ranta-asemakaavaa koskevan ehdotuksen laatimisesta, valtuusto ei ole voinut maanomistajan laatimasta ehdotuksesta hyväksyä kysymyksessä olevaa kaavaa. Valtuuston päätös on näin ollen kumottava lainvastaisena. Valituksen kohteena olevan päätöksen tultua kumotuksi edellä mainituin perustein asiassa ei ole tarpeen lausua muista valittajien esittämistä valitusperusteista.

Vuorovaikutusmenettelyyn liittyvä valitusperuste

Kaava-asiakirjoista ilmenee, että ranta-asemakaavan vireilletulosta on kuulutettu ja kaavahankkeen osallistumis- ja arviointisuunnitelma on asetettu nähtäville 6.7.2022. Ranta-asemakaavan valmisteluaineisto ja kaavaluonnos ovat olleet nähtävillä 9.6.-31.7.2022 ja ranta-asemakaavaehdotus on ollut nähtävillä 2.-31.1.2024. Valmisteluaineiston ja kaavaehdotuksen nähtäville asettamisesta on tiedotettu muun muassa kunnan internetsivuilla ja ilmoitustaululla, sanomalehdessä ja kirjeitse kaavoitettavan alueen ja siihen rajoittuvien alueiden maanomistajille. Osallisilla ja kunnan jäsenillä on ollut mahdollisuus esittää mielipide valmisteluaineistosta ja tehdä muistutus kaavaehdotuksesta. Kaava-asiakirjoista ilmenee edelleen, että osallisina kaavoituksessa ovat alueen maanomistajien lisäksi kaikki ne, joiden asumiseen, työntekoon tai muihin oloihin kaava saattaa huomattavasti vaikuttaa, sekä ne viranomaiset ja yhteisöt, joiden toimialaa suunnittelussa on käsitelty. Tältä osin osallisiin on luettu yhteisöt ja muut osalliset, ja näistä on erikseen mainittu Muonion paliskunta. Hallinto-oikeus toteaa, että vuorovaikutuksesta kaavoituksessa säädetään maankäyttö- ja rakennuslain (132/1999) 8 luvussa. Sääntely on lähtökohtaisesti tyhjentävää, mutta myös erityislainsäädäntö on otettava kaavoituksessa tapauskohtaisesti sovellettavaksi. Koska nyt kysymyksessä oleva ranta-asemakaavahanke sijoittuu valtion maille, asiassa on ollut poronhoitolain 53 §:n mukaisesti neuvoteltava Muonion paliskunnan kanssa kaavahankkeen vaikutuksista poronhoitoon. Vuorovaikutuksen lainmukaisuutta paliskunnan kuulemisen osalta on siten arvioitava maankäyttö- ja rakennuslain ja -asetuksen säännösten lisäksi poronhoitolain 53 §:n mukaisen neuvotteluvelvollisuutta koskevan säännöksen perusteella. Muonion paliskunnalla on ollut kaavoituksen osallisena mahdollisuus maankäyttö- ja rakennuslain 62 §:ssä ja 65 §:ssä säädetyllä tavalla esittää mielipiteensä kaavoituksen aikana. Paliskunta onkin esittänyt mielipiteen kaavaluonnoksesta ja antanut lausunnon kaavaehdotuksesta. Tämän lisäksi paliskunnan kanssa on 6.11.2023 järjestetty poronhoitolain 53 §:n mukainen neuvottelu, jossa läsnä ovat olleet muiden ohella Muonion paliskunnan edustajia ja Paliskuntain yhdistyksen edustaja. Neuvottelusta tehdyn muistion perusteella neuvottelussa paliskunnalla on ollut mahdollisuus esittää näkemyksensä asiassa. Hallinto-oikeus näin ollen katsoo, että vuorovaikutus ranta-asemakaavaa laadittaessa on toteutettu ottaen huomioon maankäyttö- ja rakennuslain 8 luvussa ja poronhoitolain 53 §:ssä säädetty. Kaavoitusmenettely ei ole ollut lainvastainen niillä paliskunnan esittämillä perusteilla, että paliskunnalla ei tosiasiallisesti olisi ollut mahdollisuutta neuvottelussa vaikuttaa kaavaratkaisuun tai että paliskunnan esittämiä näkemyksiä ei ole huomioitu kaavaratkaisussa.

Hallinto-oikeus jätti tutkimatta kunnanhallituksen toimittamassa ComPete Group Oy:n vastineessa esitetyn vaatimuksen oikeudenkäyntikulujen korvaamisesta.

Kunnanhallitus on käsitellyt ja hyväksynyt valitusten johdosta annetun lausunnon kokouksessaan 26.8.2024. Päätöksen pöytäkirjanotteen perusteella kunnanhallituksen lausunto on pääosin perustunut ComPete Group Oy:n edustajan sille toimittamaan vastineeseen. Vastineessa on esitetty valitusten hylkäämistä ja vaadittu, että valittajat velvoitetaan korvaamaan yhtiön oikeudenkäyntikulut. Hallinto-oikeus toteaa, että Muonion kunta ei ole nimenomaisesti vaatinut omien oikeudenkäyntikulujensa korvaamista asiassa eikä yhtiön esittämää vaatimusta voida kunnan asiassa lausuma huomioon ottaen tulkita niin, että kysymys olisi tosiasiallisesti kunnan oikeudenkäyntikuluvaatimuksesta. Yhtiö ei ole asiassa asianosainen, jolla olisi puhevalta, eikä hallinto-oikeus ole pyytänyt yhtiöltä asiassa selitystä. Näin ollen yhtiön vaatimus velvoittaa valittajat korvaamaan sen oikeudenkäyntikulut on jätettävä tutkimatta.

Päätösehdotus

Esittelijä

  • Laura Enbuska-Mäki, kunnanjohtaja, laura.enbuska-maki@muonio.fi

Kunnanhallitus merkitsee tiedoksi Pohjois-Suomen hallinto-oikeuden päätöksen 25.3.2025 Äijäniemen ranta-asemakaavan hyväksymisestä tehtyihin valituksiin (valtuusto 15.4.2024 § 3).

Liitteet

Oheismateriaali